Ez a kanadai Cambridge városában megvalósított interaktív hang-/videó installáció bemutatja, hogyan lehet kísérletileg újjáéleszteni egy ipari helyszínt: „River Lines” a mindenki számára elérhető digitális zenekar neve.

A Torontótól nyugatra fekvő Cambridge az egykori „Kanadai Manchester”. Az ipar a 19. században kezdett itt megtelepedni. A 20. század folyamán nemzetközi nagyvállalatok is megjelentek. A Toyota ma is a legnagyobb munkáltató. Az egyik ilyen régi ipari gyöngyszem, egy régi öntöde új életre kelt a Gaslight District közösségi területén. A tér közepén egy interaktív installációt építettek, amely egyszerűen csak udvarnyi billentyűzetnek nevezhető, a burkolatba integrált billentyűkkel.

Óriás méretű kijelző jeleníti meg a hangokat

Ezt a látványosságot River Lines-nek hívják: a hullám alakú járófelület 62 fénygyűrűvel van ellátva. Ha valaki rálép, vagy átmegy rajta a biciklivel, akkor egy bizonyos hangszer hangja hallatszik. A hang a burkolatmintába rejtett tizenkét hanglapkából származik. Így több járókelő együttesen hangszőnyeget hozhat létre. Ez a hangszőnyeg animált térképként jelenik meg a járda feletti nagy képernyőn. A vászon kettős funkcióval is rendelkezik, mint mozivászon nyilvános vetítésekhez vagy koncert hátteréhez.

A járda alatt a folyó

A River Lines ötlete és megvalósítása a montréali székhelyű Daily Tous Les Jours tervezőstúdiótól származik. A közösség és ingatlanfejlesztő HIP úgy döntött, hogy a történelmi helyszínt olyan hellyé alakítják, amely elősegíti a kollektív interakciókat. A River Lines a Grand Riverre épült, amely – ahogy a Daily Tous Les Jours leírja – „több mint egy évszázadon át központi szerepet játszott a város közösségi életének ritmusában”. A River Lines egyike annak a két Daily Tous Les Jours installációnak, amelyeket a HIP Developments megvalósított a Gaslight District számára. A két installációhoz tartozik a „Hello” interaktív fényív is. Scott Higgins, a HIP Developments elnöke és a Gaslight District fejlesztője elmondta: „A zenével, a fényekkel és a képzelőerővel a Hello, Hello és a River Lines szerves szerepet játszanak a kerület újraélesztésében, a társadalmi interakciós hellyé való alakításában – egy játék a városlakóknak.” A város egyik legfontosabb feladata a polgárok közötti öröm és kapcsolat előmozdítása. „A Daily Tous Les Jours friss és kísérletező megközelítést alkalmaz a közös öröm pillanatainak megteremtéséhez, amelyek összehozzák az idegeneket.”